Completing ANZSOG’s world-class Executive Master of Public Administration (EMPA) is a significant achievement and equips our graduates – high-performing public sector managers – with the fresh ideas, skills and expertise they need to deliver value to the communities they serve.

Each year, we celebrate the outstanding achievements of students completing our EMPA program. Subject prizes are awarded to the student who receives the highest score in each of ANZSOG’s core subjects. The Valedictorian is the student who receives the highest mark in all completed subjects prior to the final subject, the Work-Based Project, being assessed. The Dean’s Prize is calculated by combining the student’s marks from all core subjects. The Dean’s Prize is the overall academic award.

Winners from our latest graduating cohort

The EY Prize for Delivering Public Value

  • Jean Doherty, Department of the Chief Minister, NT
    Robin Zakharov, Department of Communities, Child Safety and Disability Services, QLD

The Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize for Government in a Market Economy

  • Dr Louise Messara, Western NSW Local Health District

The KPMG Prize for Designing Public Policies and Programs

  • Helen Allred, The Treasury, NZ
    Mark Bradbury, Ministry of Social Development, NZ

The Urbis Prize for Decision Making Under Uncertainty

  • Ria Pryce, Natural Resources Commission, NSW
    Mick Willing, NSW Police Force

The ANZSOG Alumni Prize for Governing by the Rules

  • Lorissa Kelly, Department of Planning, WA

The CPA Australia Prize for Leading Public Sector Change

  • Malcolm Southwell, Department of Infrastructure and Regional Development, CTH

Valedictorian

  • David Nicholson, Department of Premier and Cabinet, TAS

The Telstra Prize for Work-Based Project

  • Andrew Read, Department of Education and Training, VIC
  • Heather Whitaker, Department of Education and Training, VIC
  • Dene Yeaman, Department of Foreign Affairs and Trade, CTH
  • Jo Stephenson, Department of Local Government, Community Recover and Resilience, QLD
  • David Burns, Department of Premier and Cabinet, VIC

The Dean’s Prize Overall Academic Award

  • Andrew Read, Department of Education and Training, VIC

The EY Prize for Delivering Public Value

  • Lyndal Hayward, Audit Office of NSW

The Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize for Government in a Market Economy

  • Nicole Lynch, Office of Jenny Mikakos MP, Minister for Families and Children, and Minister for Youth Affairs, VIC

The KPMG Prize for Designing Public Policies and Programs

  • Michael Mefflin, Department of Health and Human Services, VIC
    Jenny Mitchell, Department of Industry and Science, CTH

The Urbis Prize for Decision Making Under Uncertainty

  • Carolyn Spittle, Department of Defence, CTH

The ANZSOG Alumni Prize for Governing by the Rules

  • Maria Milosavljevic, AUSTRAC, CTH

The CPA Australia Prize for Leading Public Sector Change

  • Tui Marsh, Te Puni Kokiri (Ministry of Maori Development), NZ

Valedictorian

  • Gavin Seymour, Roads and Maritime Services, NSW

The Cisco Systems Prize for Work-Based Project

  • Kate Byrne, Department of Justice and Regulation, VIC
  • Kate Carlson, Department of Transport and Main Roads, QLD
  • Alison Duncan, Department of Foreign Affairs and Trade, CTH
  • Jeremy Johnson, CrimTrac Agency, CTH
  • Rhianna Lawson, Department of Defence, CTH
  • Matt Morcom, Department of Premier and Cabinet, NSW

The Dean’s Prize Overall Academic Award

  • Tui Marsh, Te Puni Kokiri (Ministry of Maori Development), NZ

The Deloitte Touche Tohmatsu Prize for Delivering Public Value

  • Barbara Crowe, Department of Education and Early Childhood Development, VIC

The Institute of Chartered Accountants in Australia Prize for Government in a Market Economy

  • Craig Findlay, State Revenue Office, VIC

The KPMG Prize for Designing Public Policies and Programs

  • Mia Davison, Department of Transport, Planning and Local Infrastructure, VIC

The Urbis Prize for Decision Making Under Uncertainty

  • Humair Ahmad, Department of Family and Community Service, NSW

The ANZSOG Alumni Prize for Governing by the Rules

  • Lance Glare, Department of Planning, WA
  • Timothy Norris, Department of Public Works, QLD
  • Janet Ruecroft, Department of Attorny General and Justice, NSW

The CPA Australia Prize for Leading Public Sector Change

  • Mark Weaver, Department of Industry, CTH
  • Kate Williams, Office of the Auditor-General, NZ

Valedictorian

  • Maja Havrilova, Department of Premier and Cabinet, VIC

The Cisco Systems Prize for Work-Based Project

  • Dominique Mecoy, Metropolitan Cemeteries Board, WA
  • Heidi Ryan, Melbourne Water, VIC
  • Jennifer Stephensen, Office of the Commissioner for Public Employment, NT
  • Deanne Taylor-Dutton, Queensland Health, QLD
  • David Vosen, Department of Foreign Affairs and Trade, CTH
  • Liem Ngo, Department of Transport, NSW

The Dean’s Prize Overall Academic Award

  • Liem Ngo, Department of Transport, NSW

The Deloitte Touche Tohmatsu Prize for Delivering Public Value

  • Cameron Gifford, Attorney Generals Department, CTH

The Institute of Chartered Accountants in Australia Prize for Government in a Market Economy

  • Jane Pritchard, Legal Aid NSW

The KPMG Prize for Designing Public Policies and Programs

  • Duncan Young, Australian Bureau of Statistics, CTH

The Urbis Prize for Decision Making Under Uncertainty

  • Duncan Young, Australian Bureau of Statistics, CTH

The ANZSOG Alumni Prize for Governing by the Rules

  • Chris Davey, Attorney General's Department, CTH
  • Sally Fensling, Department of Environment and Primary Industries, VIC

The CPA Australia Prize for Leading Public Sector Change

  • Teena Blewitt, Department of Finance CTH

The Cisco Systems Prize for Work-Based Project

  • Beth Amos, Australian Financial Security Authority, CTH
  • Deborah Kempson-Wren, NZ
  • James Lim, Department of Family and Community Services, NSW
  • Brenda Love, Department of Prime Minister and Cabinet, CTH
  • John Panozzo, Department of State Development, Business and Innovation, VIC
  • Anita Taylor, Ministry of Social Development, NZ

The Dean’s Prize Overall Academic Award

  • Shabnam Gill, NSW Environment Protection Authority

The Deloitte Touche Tohmatsu Prize for Delivering Public Value

  • Eugenia Voukelatos, Department of Premier and Cabinet, VIC

The Institute of Chartered Accountants in Australia Prize for Government in a Market Economy

  • Carlene York, NSW Police Force

The KPMG Prize for Designing Public Policies and Programs

  • Mathew Healey, Department of Premier and Cabinet, TAS

The Urbis Prize for Decision Making Under Uncertainty

  • Sue Paterson, Office of the Auditor General, WA

The ANZSOG Alumni Prize for Governing by the Rules

  • Rosangela Merlo, Department of Health, VIC

The CPA Australia Prize for Leading Public Sector Change

  • Jessica Carew, Australian Taxation Office, CTH

The Cisco Systems Prize for Work-Based Project

  • Elisha Pope, Northern Sydney Central Coast Area Health Service, NSW
  • Kay Rodriquez, Victorian Registration and Qualifications Authority, VIC
  • David Hartmann, Department of Transport, NSW
  • Zac Nujic, Department of Lands, NSW
  • Mark Ninyett, Western Australia Police, WA
  • Harry Hawthorn, Department of Corrections, NZ

The Dean’s Prize Overall Academic Award

  • Rosangela Merlo, Department of Health, VIC

The Deloitte Touche Tohmatsu Prize for Delivering Public Value

  • Bronwen FitzGerald, Department of Premier and Cabinet, VIC
  • Tania Rishniw, Department of Education, Employment and Workplace Relations, CTH

The Institute of Chartered Accountants in Australia Prize for Government in a Market Economy

  • Sarah Nesbitt, Department of Treasury and Finance, VIC

The KPMG Prize for Designing Public Policies and Programs

  • Bronwen FitzGerald, Department of Premier and Cabinet, VIC

The Urbis Prize for Decision Making Under Uncertainty

  • Alison Garrod, Department of Immigration and Citizenship, CTH

The Herbert Geer Prize for Governing by the Rules

  • John Paul, Australian Pesticides and Veterinary Medicines Authority

The CPA Australia Prize for Leading Public Sector Change

  • Matt Kendall, National Water Commission

The Cisco Systems Prize for Work-Based Project

Steve Costello, Department of Environment, CTH

  • Daen Dorazio, Department of Treasury and Finance, VIC
  • Bronwen FitzGerald Department of Premier and Cabinet, VIC
  • Brenton Grear, Department for Environment and Natural Resources, SA
  • Lisa Alonso Love, Department of Family and Community Services, NSW
  • Debbie Whiteside, New Zealand Customs Services

The Dean’s Prize Overall Academic Award

  • Tom Peachey, Department of Education and Early Childhood Development, VIC

The Deloitte Touche Tohmatsu Prize for Delivering Public Value

  • Brodie Woodland, Department of Transport, VIC

The Institute of Chartered Accountants in Australia Prize for Government in a Market Economy

  • Fiona Knight, Australian Taxation Office, CTH

The KPMG Prize for Designing Public Policies and Programs

  • Brian Woods, Department of Defence, CTH

The Urbis Prize for Decision Making Under Uncertainty

  • Chris Matthies, Administrative Appeals Tribunal, CTH

The Herbert Geer Prize for Governing by the Rules

  • Steve Ronson, Fair Work Ombudsman, CTH

The CPA Australia Prize for Leading Public Sector Change

  • Stuart Clarke, Department of Agriculture and Food, WA

The Cisco Systems Prize for Work-Based Project

  • Richard Bartlett, Attorney General's Department, CTH
  • Derek Chilton, Department of Health, VIC
  • Robyn Foster, NSW Police NSW
  • Robert Kennedy, Department of Premier and Cabinet, WA
  • Maria O’Donohoe, Department of Education Employment and Workplace Relations, CTH
  • Cathy Taylor, Department of Communities QLD

The Dean’s Prize Overall Academic Award

  • Jonathan Peacey, Consultant, New Zealand

The Deloitte Touche Tohmatsu Prize for Delivering Public Value

  • Cathryn Bridge, Ministry of Fisheries, NZ

The Institute of Chartered Accountants in Australia Prize for Government in a Market Economy

  • Mark Lobo, Department of Innovation, Industry and Regional Development, VIC

The KPMG Prize for Designing Public Policies and Programs

  • Genevieve Graves, Consultant, QLD
  • Jo Hartigan, Department of Planning and Community Development, VIC

The Urbis Prize for Decision Making Under Uncertainty

  • Scott Austin, Productivity Commission, CTH
  • Gill Yates, Department of Education and Training, NSW

The Herbert Geer Prize for Governing by the Rules

  • Catherine Cornish, Department of House of Representatives, CTH

The CPA Australia Prize for Leading Public Sector Change

  • Mark Talbot, Ministry of Foreign Affairs and Trade, NZ

The Cisco Systems Prize for Work-Based Project

  • Gary Cowan, Department of Foreign Affairs and Trade, CTH
  • Don Jones, Department of Commerce, NSW
  • Diana Joslin, Department of Treasury and Finance, VIC
  • Joanne McLachlan, Department of Human Services, VIC
  • Colin McGregor, Ministry of Education, NZ
  • Ragini Santhanam, Department of Finance and Deregulation, CTH

The Dean’s Prize Overall Academic Award

  • Gary Cowan, Department of Foreign Affairs and Trade, CTH

The Deloitte Touche Tohmatsu Prize for Delivering Public Value

  • Donald McKenzie, Independent Commission Against Corruption NSW

The Institute of Chartered Accountants in Australia Prize for Government in a Market Economy (GME)

  • Jillian Charker, Australian Bureau of Statistics, CTH

The KPMG Prize for Designing Public Policies and Programs

  • Frank Colley, Department of Defence, CTH

The Urbis Prize for Decision Making Under Uncertainty

  • Scott Lawrence, Department of Sustainability and Environment, VIC

The Herbert Geer Prize for Governing by the Rules

  • Donald McKenzie, Independent Commission Against Corruption, NSW

The CPA Australia Prize for Leading Public Sector Change

  • George Holton, Australian Taxation Office, CTH

The Cisco Systems Prize for Work-Based Project

  • Alan Barrett, Public Sector Commission, WA
  • Frank Colley, Department of Defence, CTH
  • Helen Freeland, Department of Community Services, NSW
  • Chris King, Department of Corrections, Vanuatu
  • Sophie Sexton-Bruce, Department of Human Services, VIC

  • Jillian Charker, Australian Bureau of Statistics, CTH
  • Stephen Erskine, Department of Education, Employment and Workplace Relations, CTH
  • Rosemary Hegner, Ambulance Service of NSW
  • Clinton Huff, Department of Main Roads, QLD
  • Nikki Kempson, Office of State Revenue, NSW
  • John Michael Scott, Audit New Zealand, NZ

The Dean’s Prize Overall Academic Award

  • Jillian Charker, Australian Bureau of Statistics, CTH